Löventalangen har fått träffa laget igen: ”Alla frågade hur det var”






Det var i en match med U20-laget borta mot Mora som oturen var framme för William Larsson Nygren.

– Det var en olyckshändelse där jag tog fram pucken och skulle dumpa, och precis när jag vänder mig kommer han och ska tackla mig. Sedan minns jag inte riktigt vad som hände. De i laget har sagt att jag slog huvudet i sargen, det var bara oturligt, säger Larsson Nygren.

Han fick uppsöka sjukhus direkt efteråt och har den senaste månaden tagit små steg framåt.

– Det har varit lite frustrerande. Det blir långtråkigt att bara ligga hemma och inte göra så mycket, men jag har fått återgå lite mer till det vanliga livet och börjat gå promenader och röra på mig. Då blir det automatiskt att man blir mer pigg och orkar mer, säger han och fortsätter:

– Nu på senare tid har jag börjat vara i hallen och träffa laget också. Det var grymt kul att återvända. Alla kom fram och frågade hur det var och visade att de bryr sig om en.

William Larsson Nygren under en träning med A-laget.
William Larsson Nygren under en träning med A-laget.
19-åringen ska fortsätta att skynda långsamt under sin väg tillbaka till ishockeyrinken.

– Jag ska inte stressa fram något. Jag har fått några övningar som jag fortsätter att göra och det är bara att ta det som det kommer.

Talangen hade haft en lovande start på säsongen där han var en ledande back i U20-laget samtidigt som han fortsatte att träna med A-laget. Han hann också göra sina första byten i hockeyallsvenskan den 1 oktober hemma mot Nybro.

– Det var grymt kul. Jag tycker att jag har tagit kliv med A-laget och det var riktigt roligt att få känna på tempot där. Det var en tung start i J20-serien där det inte riktigt klickade men jag känner att jag tog mig an det bra och växte och det kändes riktigt bra mot slutet, säger William Larsson Nygren. Björklöven

Läs mer https://www.vk.se/2025-11-07/loventalangen-har-fatt-traffa-laget-igen-alla-fragade-hur-det-var-08342

Fler nyheter om IF Björklöven

Leave a Comment

Click here to revoke your choice.