/
Djurgårdens IF Ishockey
Avslöjar: Daniel Brodin lämnar Djurgården
Mattias Karlsson
Uppdaterad 15.52 | Publicerad 15.48
Lyssna på artikelnLyssna på artikeln
Daniel Brodin. Foto: Emma Wallskog / Bildbyrån
Daniel Brodin är på väg att lämna Djurgården, enligt uppgifter till Sportbladet.
I stället är den 35-årige forwarden nära att komma överens med Björklöven.
När Linus Klasen var tillbaka senast efter sin långtidsskada blev veteranen petad i Stockholmslaget på nytt.
Följ ämnen
SHL Svenska hockeyligan
Hockeyallsvenskan
Under november och december var Daniel Brodin utlånad till Björklöven i Hockeyallsvenskan i sju matcher.
När Djurgården hade tre spelare med i Juniorkronorna på JVM var han tillbaka i Stockholmsklubben och spelade tio matcher.
Nu är det enligt Sportbladets uppgifter nära att Daniel Brodin återvänder till Björklöven och att det ska vara för resten av den pågående säsongen.
– Daniel behöver spela. Vi kommer ta ett beslut de närmsta dagarna, vi har en hel del skador på forwards och måste få vi ihop det själva i första hand.
Jagar plats i SHL
Den hårdjobbande och intensiva forwarden har spelat i Djurgården de fyra senaste säsongerna och tidigare i sju säsonger under två sejourer på 10-talet.
När Djurgården är tillbaka i högsta ligan den här säsongen har han haft svårt att få förtroende.
Björklöven toppar Hockeyallsvenskan med mindre än en fjärdedel kvar av serien och jagat en efterlängtad plats i SHL.
Annons
Streama hela SHL-säsongen på TV4 Play
–
2026-02-10
Motståndarkollen: Almtuna IS - bjorkloven.com203. Mer och mer bipolära - soundcloud.com
2026-02-09
Per Kenttä om Marcus Björk: ”Om det skulle bli aktuellt...” - vk.se