Frölunda mot Djurgården levde upp till att vara ett rivalmöte.
Händelserikt, fysiskt spel och mycket känslor under och efter matchen.
Sveriges största hockeyenkät – vi vill veta vad du tycker!
Varsitt steg framåt
Hemmaseger med 4–2 innebar:
1) Frölunda är fortfarande serieledare och obesegrat med sex raka segrar.
2) Djurgården är fortfarande nästjumbo utan trepoängare på sex matcher.
Frölunda har inte spelat bra. De har hittat vägar att vinna ändå. Då är det skönt att ändå få med sig alla de här poängen för fortsättningen.
I de två segrarna på tre dagar hemma mot Brynäs och Frölunda har det varit små steg framåt.
Mot Djurgården inledde de med att lyckas med sin berömda forechecking när de gick med fem spelare hela tiden. Bakifrån spelade de enkelt och chippade ut pucken.
Sedan blev det slarvigt och lite ofokuserat. Det gjorde fortsatt att Frölunda inte fick upp sin lika berömda fart genom mittzon.
Djurgården har haft problem med sitt järnkaminsspel och formationerna har inte suttit ihop. Nu var det mer aggressivitet och intensitet.
Det var energi, tacklingar och fart på skridskorna. Djurgården blev Djurgården igen.
Problemet som kvarstår är desperationen och attacken runt mål för att få in puckarna.
Kritik mot Kimby
Robert Kimby har sett till att Djurgården gått upp från hockeyallsvenskan och gått till slutspel som nykomling i SHL. Det har varit ett imponerande tränarjobb.
Att nu ha fått den här starten med tre poäng på sex matcher kommer att bli kännbart hela säsongen.
Dagens verklighet har blivit att tålamodet från supportrar i stort sett är obefintligt.
Det betyder att Robert Kimby redan har börjat bli ifrågasatt och många har synpunkter.
Robert Kimby borde få ut mer av det här laget. Defensiven har varit för svag, laget har varit för spretigt och inte hållit ihop i mittzon.
Det är ändå alldeles för tidigt att snacka om kris eller att ens antyda tränarbyte. Niklas Wikegård har trott och satsat på Robert Kimby. Han kommer att få tid på sig.
Egentligen har de inte spelat sämre än starten på förra säsongen. Problemet har varit att målvakten Magnus Hellberg inte har hållit samma nivå och att de inte haft samma matchvinnare som Charles Hudon, Joe Snively och Joey LaLeggia var då.
Djurgården är den största besvikelsen i SHL hittills. De kommer att få kriga där i botten med i alla fall Timrå och Linköping.
Kanske också HV71 även om det finns mycket som ser lovande ut där. Kanske också nykomlingen Björklöven på sikt.
Riktigt rivalmöte
Djurgården har på tre dagar mött sina två största rivaler i SHL. Tabellettan Frölunda och tabelltvåan Färjestad.
Ett slutsålt Scandinavium en lördagseftermiddag är bland det bästa vi har i den här ligan.
Det märktes direkt på hemmapubliken var rivaliteten mot Stockholmslaget betyder.
Jacob Peterson och Charles Hudon rök ihop. Jacob Peterson tyckte Charles Hudon var feg. Charles Hudon tyckte Jacob Peterson såg spöken.
Albin Grewe glömmer inte saker i första hand. Nu retade han sig på älgmålgesten och Filip Cederqvist i synnerhet.
Albin Grewe tyckte att målgesten var respektlös. Filip Cederqvist tyckte att Djurgården borde ha annat att fokusera sin energi på.
Det är bara älska långsintheten hos Albin Grewe. Med sitt gigantiska Djurgårdshjärta är han en av ligans största och mest underhållande profiler på och utanför isen.
Filip Cederqvist spelade i Djurgården när de åkte ur SHL 2022. Då tycker Albin Grewe att det är respektlöst att fira mål mot Djurgården när han var med och spelade ner dem i hockeyallsvenskan.
Dessutom satte Albin Grewe matchens mest klockrena tackling. Så klart var det på den tidigare AIK-spelaren Max Lindholm.
Albin Grewe fick en gång tiden smeknamnet T-Rex av nuvarande Frölunda-tränaren Robert Ohlsson. T-Rex och Älgen, en ständig kamp i toppen av näringskedjan.
Mest otroligt i matchen var väl trots allt att vi fick sen en läcker backhandflip av Albin Grewe till målchans i offensiv zon.
En ny publikfavorit
”Bosse!, Bosse!, Bosse!” Det klassiska böjda taket på Scandinavium höll på att lyfta. Trycket var högre än någonsin tidigare den här säsongen.
Bosse Meijer gjorde sitt första SHL-mål i Scandinavium, det andra totalt. 17-åringen har kommit in och blivit en publikfavorit i Frölunda.
I laget som ständigt har centerproblem har han tagit en så självklar plats i en av de två ledande kedjorna. Han är där för att stanna som andrecenter bakom NHL-rutinerade Jacob Peterson.
Att spela center i SHL som 17-åring är ovanligt. Med den trygghet han har i sitt spel just nu går det inte flytta på honom.
Det lyser självförtroende om honom. Det är inte bara offensiven, utan också ansvaret i defensiven. En modern tvåvägsspelare som kan slå sin spelare.
Frölunda ska ha stort beröm för att släppa fram sådana här spelare. Tänk att vi de senaste åren också har fått uppleva supertalanger som Rasmus Dahlin, Lucas Raymond och Ivar Stenberg i den här klubben.
Det är bara just Djurgården som kan utmana där.
Målvakterna glänste
Fem bästa Frölunda-spelarna i matchen: 1) Filip Cederqvist, 2) Tobias Normann, 3) Henrik Tömmernes, 4) Bosse Meijer, 4) Tom Nilsson.
Fem bästa Djurgården-spelarna i matchen: 1) Daniel Marmenlind, 2) David Blomgren, 3) Theo Stockselius, 4) Albin Grewe, 5) Jesper Pettersson.
I andra matchen för säsongen åkte målvakten Tobias Normann på en sträcknin
–
2026-10-10
Vilken bragd av Björklöven! - svenskafans.comBjörklöven vann hemma mot Frölunda HC - bjorkloven.com
Welcome to our live show! - youtube.com