Fredrik Schlyter, 24, är ny lagkapten i Almtuna IS. Då är forwarden också den yngsta kaptenen i HockeyAllsvenskan 2026/27. – Jag är en ödmjuk kille, glad när jag kommer till hallen och försöker få alla att känna sig sedda, säger Schlyter om rollen som lagkapten. The post Allsvenskans yngsta kapten: "Alla ska känna sig sedda" appeared first on
MoDo Hockey vinner hemmapremiären i SDHL. Det blev seger med hela 4-0 för Ö-vikslaget hemma mot toppkonkurrenten Luleå/MSSK sedan Viivi Vainikka och Mira Hallin dominerat. The post Stjärnornas show – sänkte Luleå appeared first on hockeysverige.se.
Vilken hemmapremiär! MoDo Hockey besegrade Luleå med 4–0 på torsdagen och bärgade därmed säsongens första trepoängare i SDHL. Viivi Vainikka, Mira Hallin och Ebba Lindström var förgrundsfigurer.
PÅ BILDEN: Mikael Wikstrand gör allsvensk debut som tränare. FOTO: JIMMY GERDIN, VIK.se. Nu premiärsmäller det äntligen dubbelt i fredag-lördag. Almtuna hemma fredag och Karlskoga borta redan lördag. Det har hittills varit lätt...
Första omgången av Hockeyallsvenskan är äntligen här och tjuvstartar den svenska hockeyn en dag innan SHL-premiären. Jag kommer ge er en liten tanke till en av omgångens hetaste matcher och det finns också lite andelar ute till ett powerplay-system med extra pengar i potten.Leksand har jag redan gått igenom för de som läst min text om långtidsspel in
Mikael Wikstrand tog jobbet som huvudtränare i Västerås IK för att han ser potential i en klubb som haft flera svaga år i Hockeyallsvenskan.Den 32-årige tränaren kommer från Hockeyettan och menar att Västerås varken sportsligt eller ekonomiskt hör hemma i botten.Han menar att ett ungt lag på alla fronter ska få klubben att lyfta.
I morgon drar Hockeysäsongen igång för AIK när man tar emot Modo i Globen. För det första så ska det bli roligt att få besöka Globen igen. Och för det andra ska det bli grymt spännande att se AIK med den här starka truppen. Jag vet inte när jag var så här taggad på hockey senast. Men det var många år sedan.
Calle Johansson och Andreas Dahl kan spela som sig själva i ett tv-spel.Lyssna: Visby Roma i Tvspel NHLVisby Roma har inte bara avancerat från division 1 till Hockeyallsvenskan. De har också fått en plats i NHL –
Hockeyallsvenskan står för dörren. I det fjärde avsnittet av Inside Almtuna gästar assisterande tränaren Victor Grönberg och rutinerade TV-kommentatorn Daniel Kristiansson för ett rejält uppsnack inför fredagens premiär.
Östersunds IK:s målvakt Carl Lidö är skadad och blir borta resten av säsongen.När ÖIK började träna på is under försäsongen märkte Lidö att något var fel, men det blev till slut lagets fysioterapeut som förbjöd honom att spela. ÖIK:s premiär i hockeyallsvenskan kommer Carl Lidö se från Stockholm. ”Jag kommer sitta hemma i tv soffan och heja på”, säger han.
Han är den ende nya backen i Vimmerby Hockey, men rentav kanske den allra bäste?– Det vet jag inte. Jag försöker göra det jag kan så bra som det bara är möjligt och har massor att lära. Vi tog ett snack med Linus Millner Westberg innan fredagens seriepremiär mot Nybro.
Förhoppningarna låg hela sommaren på att AIK skulle göra klart med Robin Kovacs. Det blev Ryder Rolston istället – men hittills han han knappast gjort någon AIK:are besviken. Hockeynews satte sig ner med forwarden som berättade om: ✓ Vägen till AIK: "Allt föll på plats" ✓ Svenska hjälpen i farmarlaget ✓ Relationen till pappa Brian – som spelat 1300 NHL-matcher ✓ Så känner han Scott Pooley sedan tidigare ✓ Hyllar mamman: "Främsta anledningen"
Vimmerby Hockey döms ut på förhand och tippas få lämna Hockeyallsvenskan. Örebro-lånet Ludvig Andersson, en av svensk hockeys mest lovande unga spelare, har ett tydligt besked till tvivlarna. – De får tro vad de vill. De kommer få äta upp det sen. Vi kommer inte åka ut, säger han.
Branden Troock lämnar europeisk hockey efter fyra raka säsonger och återvänder till Nordamerika. Den tidigare AIK-forwarden är klar för Atlanta Gladiators i ECHL, en klubb han redan känner väl. Bakom beslutet finns framför allt en tydlig anledning: familjen. Den 32-årige kanadensaren har tillbringat de senaste åren på olika håll i Europa, däribland en framgångsrik säsong […] Inlägget Tidigare AIK-forwarden lämnar Euro
AIK har intagit Globen – eller Avicii Arena – där fredagens premiär mot Modo spelas. Då var återigen Gnagets tänkta toppkedja intakt. Hockeynews var på plats och kan rapportera om formationerna.
**IK Oskarshamn får klara sig utan Manuel Ågren i fyra till sex veckor. Samtidigt förstärks forwardsuppsättningen med Olle Karlsson från Växjö Lakers, rapporterar Barometern-OT.**
Manuel Ågren skadades under försäsongen. Nu är det klart att stjärnvärvningen missar säsongsstarten med IK Oskarshamn. – Vi är ganska nöjda med att det inte var värre, säger sportchefen Arsi Piispanen till Barometern-OT. The post Beskedet: Så länge blir stjärnvärvningen borta appeared first on hockeysverige.se.
Leksands IF går in i premiären mot Södertälje SK med en förändring i förstakedjan. När laget tränade på torsdagen fanns den unge forwarden Pax Kleffner tillsammans med Josh Passolt och Tyler Angle. – Han gör det enkelt för andra spelare att spela med honom, säger Johan Hedberg till Falu-Kuriren. The post Unga talangen med i förstakedjan: "Vi gillar det vi har sett&q
Oliver Johansson, 23, förlängde sitt kontrakt med AIK. Några timmar senare dök han upp på lagets gemensamma träning. – Det var bara att ta med resväskan och flytta in där det fanns plats, säger forwarden.
Leksands stora värvning mot återkomsten till SHL stavas Tyler Angle. Men 25-åringen har haft en tuff start på sin tid i Dalarna. På de sex träningsmatcherna har han bara svarat för en poäng. Han vill mana till lugn bland supportrarna och poängterar att säsongen inte avgörs i september. - Folk ska inte oroa sig, säger centern.
Härliga fredag är här och det är inte vilken fredag som helst utan denna helg så drar svenska hockeyn igång, SHL på lördag och denna kväll är det dags för premiär i Hockeyallsvenskan. I detta speltips ska vi kolla in det heta mötet från Tegera Arena där hemmalaget Leksands IF tar emot gästande Södertälje SK. Leksand föll som bekant ur SHL förra säsongen då man slutade sist i ligan och sedan föll man med hela 4-0 i matcher i play out mot HV71. I den sista träningsmatchen f
OSKARSHAMN IK Oskarshamn lånar in forwarden Olle Karlsson från SHL-klubben Växjö Lakers. Det skriver IKO i ett pressmeddelande. Den vänsterfattade Vetlandasonen Olle Karlsson, som fyller 18 år i oktober, är, enligt eliteprospects.com, 181 centimeter lång och 79 kilo tung. Hittills har han fem SHL-matcher på meritlistan (inga poäng). Förra säsongen blev det 22 poäng (sex […]
Sedan IK Oskarshamn fick lämna SHL och istället spela i Hockeyallsvenskan har det blivit två åttondeplatser och uttåg i slutspelet två år i rad. I år tror TV4:as hockeyexpert Fredrik Söderström att det kan bli bättre än så.Det finns spelare i truppen som måste bära laget framåt för att IK Oskarshamn ska vara med i toppen.Fredrik Söderström efterlyser också bättre attityd.
IK Oskarshamn får klara sig utan stjärnvärvningen Manuel Ågren i början av Hockeyallsvenskan. Forwarden väntas bli borta i fyra till sex veckor efter smällen i genrepet mot Kalmar HC. I värsta fall innebär prognosen att han missar omkring 15 seriematcher – och IKO plockar nu in 17-årige Olle Karlsson från Växjö. Manuel Ågren borta fyra […] Inlägget Manuel Ågren kan missa 15 matcher – tung smäll för Oskarshamn dök för
Var slutar Vimmerby Hockey? Vilken VH-spelare hade konkurrenterna helst värvat? Och vad är egentligen värst med att komma till Vimmerby som bortalag? Vår tidning ställde frågor med tydligt VH-fokus till fem allsvenska lagkaptener på måndagens upptaktsträff.
IK Oskarshamn sparkar igång säsongen med dunder, brak och sen matchstart. Visby/Roma kommer hit på sin historiskt första HockeyAllsvenska match vi ska äntligen börja tävla om poäng. Vi tog ett snack med sportchef Arsi Piispanen om läget i laget och rör bland annat Manuel Ågrens skada och nyförvärvet Olle Karlsson.
Hockeysäsongens första dubbel hämtas från den allsvenska premiäromgången. Storsatsande AIK ser ut att ha byggt något oerhört intressant med en tydlig ekonomisk injektion och Tuurala bakom spakarna. Jag tror på bästa tänkbara start. Som komplement klickas undern när offensiva nycklar saknas i Nobelhallen. Häng med!AIK - MoDo: AIK FT @ 2,2
HA-kaptenerna: ”Han snackar mest skit” ✓ Hyllar rivalens fans ✓ Sågar hela staden Modo Södertälje AIK Almtuna BIK Karlskoga Oskarshamn Leksand Mora Nybro Vikings Västerås Östersund Visby-Roma HK Vimmerby HC Kalmar HC
Sporten har pratat med tränarna till de 13 motståndarlagen i Hockeyallsvenskan om vad de har för bild av Vimmerby Hockey. Många var eniga om att VH gör ett gediget jobb med små medel när de lyckas klara sig kvar i serien gång på gång och att det är ett klurigt lag att möta.
**Kalmar vill fortsätta spela den fartfyllda hockey som tagit laget till toppen av Hockeyallsvenskan. Men Henrik Nilsson ser också en tydlig förändring i årets trupp – något han tycker har saknats tidigare och som kan göra Kalmar betydligt jobbigare att möta.**
Det skulle bli en efterlängtad återkomst till Stockholm och AIK. I stället fick Robin Kovacs och familjen hantera ett besked som vände upp och ner på sommaren. Vilket ledde till att man flydde i väg.
Elias Lindström såg ut att vara förlorad för Visby Roma.Men efter klubbens avancemang till hockeyallsvenskan svängde allt.– Jag är glad att det blev så här, säger han till Helagotland.
Oskarshamn får klara sig utan stjärnvärvningen Manuel Ågren under inledningen av hockeyallsvenskan. Forwarden väntas bli borta i fyra till sex veckor efter skadan i genrepet mot Kalmar.
**Det har hänt mycket på målvaktssidan i Hockeyettan under sommaren. Hockeynews har gått igenom marknaden och rankar de 15 starkaste värvningarna – från potentiella genombrott och hemvändare till en uppmärksammad comeback. Högst upp finns en affär med en historia som sticker ut rejält.** Skaffa Hockeynews PLUS årskort till halva priset. Ett helt år för endast 449,50 kr med koden KMHOCKEY. Direktlänk till erbjudandet: ">Följ oss på Google NewsANNONSDet har
Marcus Gidlöf har redan hunnit uppleva både med- och motgångar på hög nivå – trots att han bara är 20 år gammal. Nu väntar en ny utmaning när Leksand gör sig redo för livet i Hockeyallsvenskan.
Isak Jonsson har stundtals dominerat i Lindlöven de senaste säsongerna. Han har tålmodigt väntat på chansen uppåt – och nu har han fått den. – För mig personligen har Hockeyettan varit en perfekt plats att utvecklas på, säger Visby Romas nye forward. * Lista – alla spelare som värvats från Hockeyettan till HockeyAllsvenskan. STÖTTA DIN […]
Äntligen är det dags för hockeysäsong igen. Fredrik och Lars går igenom allt inför den stundande premiärhelgen av hockeyallsvenskan. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information. Modo Södertälje AIK Almtuna BIK Karlskoga Oskarshamn Leksand Mora Nybro Vikings Västerås Östersund Visby-Roma HK Vimmerby HC Kalmar HC
Det väntar en fullspäckad kväll i arenan med hockey, aktiviteter och underhållning. Inför matchen vill vi uppmärksamma alla besökare på några viktiga saker som gäller under kvällen.
Date: 09/17/2026 Player: Simon Carlsson (G) From: AIK To: Östersunds IK Information: 1-month loan Source: You need a free account to view Transfer URL Sign In/Up
Kom och prova på världens roligaste sport! Lördag den 10 oktober har Örnsköldsviks alla hockeyklubbar en gemensam inskrivning för Tre Kronors Hockeyskola, för alla barn från fem år och uppåt. Välkomna till en härlig dag i Hägglunds Arena!
Manuel Ågren - tillika det högintressanta Oskarshamnsnyförvärvet - är skadad och det är oklart hur länge den 32-årige forwarden blir borta från spel. Nu uppges IKO ... Läs blogginlägg
HockeyAllsvenskan går av stapeln under fredagen med et Inlägget Vilka vinner HockeyAllsvenskan 2026/27? Här är alla odds! dök först upp på Speltips.se. Modo Södertälje AIK Almtuna BIK Karlskoga Oskarshamn Leksand Mora Nybro Vikings Västerås Östersund Visby-Roma HK Vimmerby HC Kalmar HC
Leksands premiärlag börjar ta form, men huvudtränare Johan Hedberg har flera beslut att fatta innan nedsläpp mot Södertälje. Försäsongen kan ha förändrat förutsättningarna mer än vad man tror.
AIK har jagat en återkomst till SHL i över ett decennium.Nu gör klubben en av sina största satsningar i modern tid. För Expressen bryter sportchefen Lasse Johansson nu tystnaden om: ✓ Miljontillskotten✓ Dialogen med Kovacs✓
Nybro Vikings hade en grundserie som gick upp och ner förra säsongen. Men i slutet av säsongen steppade man upp och visade vad man går för.TV4:as hockeyexpert Fredrik Söderström tror på en ny, fin säsong där laget är med och fajtas om en slutspelsplats.Ny tränare innebär nya förutsättningar. Något Söderström har åsikter om.
Äntligen drar hockeyn igång på allvar och vi vänder direkt blickarna mot Hockeyallsvenskan premiären. I Nobellhallen är det toppmöte direkt mellan Kalmar och BIK Karlskoga. Hemmalaget BIK Karlskoga spelade Hockeyallsvenskan finalen ifjol, med ans Kalmar slutade 2:a i grundserien. BIK Karlskoga är alltid ett topplag i ligan, och kommer vara det även i år. För Kalmars del har jag svårt o se att man upprepa förra säsongens prestation. Fredagskväll och hemmapremiärer i Nobelha
Collin Delia hade det tungt i Brynäs i fjol, varpå han avslutade säsongen i Kalmar på allsvensk nivå. Nu går karriären vidare i form av en flytt tillbaka till ... Läs blogginlägg
Träningsmatcher 19 september Hammarby Hockey – AIK (Dam) Nedsläpp: 14:30 | Zinkensdamms IP Matchsändning: Svensk HockeyTV Värmdö HC – Hammarby Hockey (Herr)
"Det är ett extra stöd – det är viktigt", säger Lasse Persson om att så många fans följer med laget över Östersjön inför premiären.Lyssna: 100-tals supportrar åker med till Visby/Romas premiärÖver hundra supportr
**Carl Lidö missar hela säsongen.** **Nu förstärker Östersund målvaktssidan inför premiären. AIK:s Simon Carlsson, 21, ansluter på lån – samtidigt fortsätter jakten på en långsiktig lösning.**
SHL-meriterade Tex Williamsson har tillhört allsvenska Östersund de senaste veckorna. Det kommer dock inte bli någon fortsättning nu när seriestarten närmar sig med ... Läs blogginlägg
Blir lagkamrat med Sidney Crosby och Erik Karlsson.
Manage Cookie Consent
We use technologies like cookies to store and/or access device information. We do this to improve browsing experience and to show (non-) personalized ads. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Functional Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.