• 2018 anställdes den första personen och det operativa ligaarbetet inledde och projekt Nollvision startades för att minska hjärnskakningar inom damhockeyn.
• 2019 tecknades de första kommersiella avtalen mellan Svenska Ishockeyförbundet och med DHL, Scandic och Spendrups, samtidigt som ligans första tv-avtal slöts.
• 2020 skrevs ett historiskt kollektivavtal och visionen om att 25 procent av spelarna skulle kunna leva på hockeyn till 2025 presenterades i samband med ligans nya kommersiella plattform: Den nya spelplanen. En plattform som prisats och andra idrotter tagit efter.
• 2021 gick Svenska Spel kliver in som huvudsponsor i en historisk satsning på damhockey.
• 2022 infördes tacklingar och publikrekordet sattes när Brynäs mötte Luleå inför 7 765 åskådare. SDHL sätter även press på politikerna genom en debattartikel i DN om den styltiga skattelagstiftningen som missgynnar damidrotten
• 2023 lanserades Glaskrossarna och SDHL tog plats i den offentliga debatten kring bristen på ishallar i Sverige och de ojämlika förutsättningarna mellan dam- och herrhockey.
• 2025 nåddes målet om professionella spelare samtidigt som ligan etablerade YouTube som en ny distributionsplattform och slog nya publikrekord.
• 2026 har SDHL över 11 000 prenumeranter på Youtube och nära på 1,7 miljoner organiska visningar. En liga på väg mot nästa nivå
Under de senaste åren har intresset för SDHL ökat kraftigt. Publiksiffrorna stiger, den digitala räckvidden växer till rekordnivåer, och allt fler unga tjejer väljer att börja spela hockey. Nu riktas blickarna mot nästa stora mål.
– Om jag får drömma hoppas jag att vi har betydligt högre publiksnitt vid 2030. Publik driver intresse och ett ökat intresse innebär att fler spelar hockey, fler stannar kvar längre och att damhockeyn blir en självklar del av svensk idrottskultur. Den utvecklingen skulle också skapa nya kommersiella möjligheter för klubbar, spelare och partners, säger Angelica Lindeberg.
Jubileumssäsongen kulminerade med historiskt SM-guld
Jubileumsåret 2026 blev också året då Brynäs IF tog sitt första SM-guld i SDHL:s historia. Ett symboliskt avslut på ligans första tio år och början på nästa kapitel. Under säsongen 2026–2027 kommer SDHL genomföra en jubileums-tour och avsluta säsongen med årtiondets gala. Allt för att driva upp intresset för svensk damhockey.
Jubileums-touren:
Färjestad, 22 november, 16:00 i Löfbergs Arena
HV71, 29 november, 13:00 i Husqvarna Garden
Skellefteå, 13 december, 15:00 i Skellefteå Kraft Arena
Frölunda, 10 januari, 16:00 i Frölunda Borg
Luleå, 17 januari, 15:00 i Coop arena
Modo, 24 januari, 14:00 i Hägglunds Arena
Brynäs, 29 januari, 18:00 i Monitor Erp Arena
Linköping, 5 februari, 18:00 i Saab Arena
SDE, 14 februari, 16:30 (arena ej fastställd än)
Djurgården, 21 februari, 16:00 på Hovet
–
Läs mer https://www.sdhl.se/article/4juatgd-5nfcdd/view