Lucas Pettersson är en av Juniorkronornas stora stjärnor till JVM 2026 i USA. Till vardags har Pettersson hamnat helt rätt i Brynäs där Nicklas Bäckström varit ett stort stöd på vägen till framgången. - Han tar sig verkligen tid till att prata med oss yngre, säger Lucas Pettersson till VMhockey.se. För 20 år sedan spelade [...] Inlägget Lucas Pettersson får lära sig av Nicklas Bäckst
"Det är lördag och full omgång i SHL – de sista matcherna innan ett kort juluppehåll. Frölunda och Malmö har fina segersviter, Djurgården och Timrå ska försöka skrämma iväg bortaspöken och Linköping siktar på att spräcka långa nollan mot Skellefteå. "
En tuff utmaning väntar Färjestad i eftermiddag. Vi kikar på Färjestads målvaktsval, Rögles dipp och det speciella spelschemat i en rykande färsk matchguide...
Djurgårdens Anton Frondell är en av Sveriges största talanger. I höstas bjöd han hemmapubliken på Hovet på ögongodis när han stod för ett av årets läckraste mål – ett så kallat zorromål. – Det är mitt snyggaste mål, säger Anton Frondell.
Under lördagskvällen ska Skellefteå AIK ta sig an Linköping HC på hemmais. SAIK är favoriter inför nedsläpp och jag har hittat ett spelbygge som ska jobbas in! Läs hela speltipset här
Akane Shiga mötte sin storasyster Aoi under fredagen.Det slutade med att storasystern plockade hem segern – men det var Akane som var i fokus.– Hon är en stjärna hemma i Japan, förklarar regissören Kaoru Mochizuki av dokumentären om Akane Shiga.
"Idag ställs vi mot serieledarna Frölunda hemma i Monitor ERP Arena. Nedsläpp är klockan 15:15. Är du inte på plats så ser du matchen på TV4 Play/TV4 Sport Live 2."
► Ett annat Frölunda. Robin Kovacs och Anders Broström. CHL:s framtid. ► Lördagsläsning. Välkomna. Välkommen till verkligheten, Frölunda. Robin Kovacs avstängd? Herre gud, så dumt. Tur för Anders Broström att det var bättre förr. CHL – är det redan sista säsongen? DET ÄR ETT annat Frölunda vi ser nu, ett som på förhand inte känns som […]
I detta specialavsnitt träffar ni Rögles huvudtränare Dan Tangnes i en längre intervju. Samtalet ägde rum i början på december, när reporter Kajsa Kalméus tillsammans med fotograferna Oscar Dahl och Johan Tarland var i Ängelholm för att spela in ett reportage, med fokus på tränaren och laget under en matchdag. Reportaget sändes i Hockeylördag den 20 december 2025.Dan Tangnes berättar om:Beslutet att flytta hemLärdomarna i SchweizVisionen för Rögle BK
Camryn Drever gör en stark säsong. Under fredagskvällen var hon nära att ta Skellefteå AIK till sjunde raka vinsten – och bjuda på en skräll mot Brynäs. Gästerna kunde till slut avgöra på straffar.– Det var en tuff match och enligt min mening seriens bästa lag. Så en bra match av oss.
Fem mållösa perioden på hemmaplan.Att inte Luleå gjorde något mål i den tredje perioden hamnar på kontot över osannolikt.– Jag förstår ingenting, säger Sarah Bujold efter 0–1-förlusten mot Modo.
Djurgården har inför mötet med HV71 i Jönköping sju raka förluster på bortaplan. Nye Djurgårdsmålvakten Daniel Marmenlind har en teori om varför. Han har själv spelat i tre av de förlusterna.
I ett skadedrabbat HV71 har Hugo Fransson, 21, fått ta ett betydligt större ansvar än tidigare. Nu är han uppe på näst högst speltid i snitt för lagets backar och han har redan efter halva säsongen satt nytt personligt mål-, assist- och poängrekord i SHL. – Ett mål har varit att vara i HV hela säsongen och än så länge har jag varit det, säger Fransson ödmjukt till Hockeynews.
Scott Pooley är en av ligans bästa spelare och toppar poängligan. Efter matchen mot Björklöven svarade han på uppgifterna om att han är aktuell för Linköping och SHL. – Jag vet att samtal och saker händer, men jag har inte hört något, säger han till Hockeynews.
Det kommer bli minst sagt tätt med matcher för Luleå Hockey på andra sidan nyårsafton. Det står klart när det nu klämts in två semifinaler i CHL i mitten av januari.
Fem mållösa perioden på hemmaplan.Att inte Luleå gjorde något mål i den tredje perioden hamnar på kontot över osannolikt.– Jag förstår ingenting, säger Sarah Bujold efter 0–1-förlusten mot Modo.
Fem mållösa perioden på hemmaplan.Att inte Luleå gjorde något mål i den tredje perioden hamnar på kontot över osannolikt.– Jag förstår ingenting, säger Sarah Bujold efter 0–1-förlusten mot Modo.
"Det dröjde och dröjde och dröjde. Till slut föll ett mål mellan Luleå och MoDo - och det i straffläggningen. MoDo vann med 1-0 på bortaplan efter formidabelt spel av Tindra Holm."
Luleå har gått som tåget i SDHL och radat upp tio raka segrar. Men nu verkar ”turen” ha vänt. Efter fredagens strafförlust mot Modo har man nu förlorat två i följd.
Timrå U20-seger med 5–4 efter straffar Lucas Brauer avgjorde för Timrå U20 Andra förlusten i följd för Skellefteå AIK U20 Timrå U20 vann på bortaplan mot Skellefteå AIK U20 i svenska cupen, U20 grupp A herr, med 5–4 (2–1, 0–1, 2–2, 0–0, 1–0) efter straffar. Skellefteå AIK U20–Timrå U20 – mål för mål Skellefteå AIK […] The post Timrå U20 vann i svenska cupen, U
SDE vann med 4–0 mot Färjestad SDE:s nionde seger på de senaste tio matcherna Gabrielle David tvåmålsskytt för SDE SDE och Färjestad har två helt olika formkurvor. SDE vann fredagens möte i Enebybergs Ishall och har därmed åtta raka segrar i SDHL. Bortalaget Färjestad däremot har sex raka förluster. Matchen slutade 4–0 (0–0, 2–0, 2–0). […] The post Åtta raka segrar för SDE – efter
Camryn Drever gör en stark säsong. Under fredagskvällen var hon nära att ta AIK till sjunde raka vinsten – och bjuda på en skräll mot Brynäs. Gästerna kunde till slut avgöra på straffar.– Det var en tuff match och enligt min mening seriens bästa lag. Så en bra match av oss.
Två lag som funnit formen och Malmö är inne i en sanslös trend för tillfället. En straffseger över Leksand senast och nu sex raka segrar. Hemma mot Luleå har Malmö besegrat norrbottningarna i tre raka möten. Trender är till för att brytas och frågan är om Luleå bryter den sviten nu?Malmö Redhawks Sex raka segrar och poäng i sju raka matcher är skåningarna nu uppe i. Senast Malmö spelade en match utan att ta med sig poäng var den 20 november på bortaplan mot Frölunda när la
Noora Tulus matchchvinnare för Brynäs. The post Segertåget fortsätter för Brynäs – medan segerraden bröts för Skellefteå AIK appeared first on hockeysverige.se.
Sju matcher spelades i SHL under torsdagen och det blev en kväll med mycket nerv. Vi listar samtliga resultat och målskyttar nedan. Resultat & målskyttar SHL, torsdagen 18 december Frölunda HC – HV71, 3–2 e.str (2–0, 0–0, 0–2) Målskyttar FHC: Jere Innala (2), Max Friberg Målskyttar HV71: Riley Woods, Justin Kloos Leksands IF – Malmö [...] Inlägget SHL: Resultat och målskyttar från torsdagen
Håvard Salsten anslöt till Djurgården inför den här säsongen och har klarat av den stora omställningen från den norska högstaligan till SHL på ett mycket bra sätt. ... Läs blogginlägg
"Skellefteå satte tonen direkt från nedsläpp och tryckte på i offensiv zon. Redan efter 3.30 fick hemmalaget ett gyllene läge med i princip öppet mål, men pucken ville inte in. Matchens första utvisning gick till Skellefteå efter fem minuter, vilket gav Brynäs chansen i power play. Gästerna skapade flera bra möjligheter, men Skellefteås målvakt stod emot och räddade samtliga försök."
Brynäs vann med 2–1 efter straffar Brynäs tionde seger på de senaste tio matcherna Noora Tulus avgjorde för Brynäs Efter sex segrar i rad för Skellefteå AIK tog det stopp hemma mot Brynäs. Brynäs vann med 2–1 (0–1, 1–0, 0–0, 0–0, 1–0) efter straffar och tog därmed tolfte segern i rad i SDHL. Det var […] The post Segertåget fortsätter för Brynäs – medan seg
Timrås trupp till nästa säsong är i det närmaste färdigställd.Men det finns en risk att JVM-backen Alfons Freij inte blir kvar.På fredagen rapporterar Expressen att man är nära att värva 20-årige Wilhelm Hallquisth från HV71. Succévärvningen Alfons Freij, som blir en toppback i Sveriges JVM-lag, har visat takterna i sin första fulla SHL-säsong med Timrå. […] The post Uppgifter: ”Nubben”
"Ho, ho, ho är rimligt nära nu – en knapp vecka bort så gör han sin årliga entré, herr Tomten med sin släde. Hur han ska få fart på den i regnrusket är en annan fråga men han brukar ju lösa det oaktat vädergudarnas humör. "
"Sista matchen innan juluppehållet spelas idag fredag då vi tar emot Brynäs i Skellefteå Kraft Arena. Nova Stålnacke kliver in som sjunde-backe i dagens laguppställning. Dahlgren saknas i dagens match, Märta Herdestam kliver därav in som extramålvakt och gör SDHL-debut."
"Under lördagen gästas vi av Linköping HC för veckans sista match, med nedsläpp 18:00 i Skellefteå Kraft Arena. "Vi har varit starka över hela isen på senaste, och vi ska fortsätta med det imorgon", kommenterar Vuollet inför mötet. "
I mellandagarna väntas Victor Stjernborg vara åter i spel.Men innan dess ska han fira sin första jul i Skellefteå.Förhoppningen är tydlig.– Jag ber till vädergudarna, säger han.
"Nyhet i appen är att du kan dela ditt säsongskort eller biljett enkelt och smidigt om du mot förmodan inte kan vara på plats. Inga fler tomma stolar - Läs mer här"
"Laget i kvällens bortamatch mot Skellefteå ser ut som följer. Nedsläpp är klockan 18:00 i Skellefteå Kraft Arena och matchen ser du på SDHL:s YouTube-kanal."
Blir borta efter gesten mot fansen obin Kovacs stängs av i två matcher för en gest mot Djurgårdens supportrar. Nu kommer kritik mot SHL. – Väldigt fånigt, säger Linköpings klubbchef Carl-Johan Stålhammar. Robin Kovacs är van med kontroverser – och mycket brukar handla om matcherna mot Djurgården. Tidigare den här säsongen valde han, bland annat, att ha på sig gulsvarta handskar mot laget när de möttes i Stockholm, för att provocera hemmasupportrarna.
Inför lördagens hemmamatch mot Frölunda ska vi hylla Linus Ölund för 500 spelade matcher i Brynäs IF. Se och hör Linus berätta om känslorna kring den milstolpen. Passa på att följa oss i andra sociala medier X (Twitter): @brynas Instagram: @brynas__if Facebook.com/brynas TikTok: Brynasif Mer info på brynas.se
"Inför lördagens hemmamatch mot Frölunda ska vi hylla Linus Ölund för 500 spelade matcher i Brynäs IF. Se och hör Linus berätta om känslorna kring den milstolpen."
HV71 knep en poäng borta mot serieledande Frölunda utan elva av sina spelare tillgängliga. Till mötet med Djurgården hoppas HV-tränaren Anton Blomqvist att frånvarolistan krymper med ett namn. Men han medger att HV fortsatt har en tuff tid. – Att ha elva skador rör om ganska rejält, så det är klart att det är en utmaning. Hittills tycker jag att vi har tacklat den bra, säger Blomqvist till Hockeynews.
We use technologies like cookies to store and/or access device information. We do this to improve browsing experience and to show (non-) personalized ads. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Functional
Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.